fbpx
054-4809250

מהי האיורוודה?

 

"החיים הם שילוב של גוף, חושים, הכרה והנשמה הנצחית. היא מועילה לאדם החי בעולמנו ובעולמות אשר מעבר". צ'ארקה סמהיטה

 

האיורוודה היא שיטת הרפואה העתיקה בעולם, הקיימת למעלה מ-5000 שנה ומהווה את הבסיס לשיטות רפואה מסורתיות נוספות המוכרות לנו כיום. מקורה של רפואה זו בהודו, ובשנים האחרונות נדדה אל המערב, שם היא זוכה לפופולאריות ועניין רב.

פירוש המילה "איור-וודה", הלקוחה משפת הסנסקריט, השפה ההודית הקדומה הוא "ידע החיים". מכאן ניתן ללמוד כי האיורוודה היא מדע העוסק בחיים בכללותם וכוללת בתוכה השקפה מיוחדת על האדם, על בריאות ועל חולי, הכרה באחריות של כל אחד מאתנו  למצבנו הבריאותי ופוטנציאל הריפוי שלנו, הבנת הקשר בין גוף ונפש וההשפעה ההדדית, האינטראקציה ביננו לבין העולם הסובב אותנו ועוד.

האיורוודה מתבססת על ההנחה שבני האדם כיצורים חיים, כפופים לאותם חוקי טבע וריתמוס, לפיהם מתנהל העולם ונתונים להשפעתם.

היקום מורכב מחמישה יסודות – חלל, אוויר, אדמה, אש ומים – וכך גם הגוף האנושי. כל אחד מהיסודות הללו מאופיין באיכויות שונות, כגון: חום וקור, יובש ולחות, קלילות או כבדות ועוד.

מתוך החלוקה לחמשת היסודות הכלליים, נוצרה אחת התיאוריות החשובות ביותר באיורוודה והיא תורת הטרי-דושה. "דושה" שפירושה בסנסקריט הוא "הנוטה לצאת מאיזון" אחראית על מגוון תפקודים פיזיולוגיים, כימיים ומנטליים בגוף האדם, כמו גם על עונות השנה, שעות היממה, ויוצרת השפעות חיוביות ושליליות גם יחד.

על פי תאוריית הטרי-דושה, קיימות שלוש ביו אנרגיות המתקיימות בכל חומר ומשפיעות על כל מנגנוני החיים: ואטה, פיטה וקאפה . בהמשך לכך מחלקת האיורוודה את כל היצורים החיים, על מרכיביהם והתפקודים שלהם לשלושה טיפוסים עיקריים, בהתאם לדומיננטיות של הדושות שלהם (הנקבעת ברגע ההתעברות, דהיינו "טבע מולד") – אצל רוב האנשים נבחין בדומיננטיות של שתי דושות, אולם ישנם גם מקרים בהם תהיה דומיננטיות של דושה אחת באופן מובהק או השפעה של שלושת הדושות באופן שווה ("סאמה דושה")

מטרת האבחון האיורוודי היא לזהות בכל אדם את היסוד, הדושה והאיכויות האופייניות לו באופן כללי ("פראקרוטי") ובזמן ספציפי ("ויקרוטי") ולהתאים טיפול באמצעות הנחיות ספציפיות לשמירה על אורח חיים ותזונה המעודדים בריאות, תוך שימוש בצמחי מרפא, טכניקות להפחתת סטרס, ניקוי וטיהור הגוף מרעלים וטיפולי מגע (עיסויים וכד').

במידה ונבחר להתעלם מעקרונות אלו, ייווצר בגופנו חוסר איזון, שהוא המקור להתפתחותן של מחלות ודיסהרמוניה בין גוף לנפש. לכן שיטת רפואה עתיקת יומין זו שמקורה בהודו, שמה לה למטרה לסייע לנו להסדיר את חוסר האיזון בגופנו, על מנת לשמר את בריאותנו ואיכות חיינו, למנוע היווצרותן של אי סדרים ומחלות ולסייע בהאטת תהליך ההזדקנות.

ייחודה של האיורוודה

  1. ייחודה של האיורוודה בין היתר, הוא בהתייחסותה הספציפית ומתן טיפול אינדיבידואלי וייחודי לכל אדם, בהתאם לטבע המולד שלו (דהיינו היחס בין הדושות השונות), צרכיו ואורח חייו – על פי אבחון אישי מקיף. כך גם שני אנשים, אפילו אם יסבלו מאותה מחלה, לא יזכו לעולם לטיפול זהה ע"י הרופא האיורוודי, כיוון שהטיפול מתמקד באדם ולא במחלה!
  2. האיורוודה שמה דגש על טיפול בשורש המחלה והסרת הגורם ואינה מתמקדת בהיבט הסימפטומטי בלבד.
  3. האיורוודה עושה שימוש בכלים פשוטים וזמינים לכל אחד: תזונה, שימוש בתבלינים מהמטבח הביתי, הנחיות לאורח חיים בריא וכד'. זאת לצד שימוש בצמחי מרפא וטיפולי מגע.
  4. האיורוודה היא לא רק שיטת ריפוי כי אם פילוסופיה שלמה המקנה לנו כלים לחיים בהרמוניה עם העולם בו אנו חיים, כמו גם עם הסובבים אותנו (גם במישור החברתי והמוסרי) ומלמדת אותנו לחיות בהקשבה ומודעות לעצמנו ולטבע.
  5. לאיורוודה ניסיון טיפולי מבוסס לאורך אלפי שנים, המתועד בספרות מקצועית ענפה ומגובה במחקרים מדעיים .
  6. צמחי מרפא רבים בהם נעשה שימוש באיורוודה, זוכים בשנים האחרונות להכרה מטעם הממסד המדעי והאיכויות התרפויטיות שלהן זוכות לתימוכין במחקרים שונים ברחבי העולם.

למי מתאים הטיפול האיורוודי?

הטיפול האיורוודי מתאים לכל אלו המעוניינים לשמר את בריאותם. וכן לסובלים מבעיות בריאות שונות במערכת העיכול, מערכת הנשימה, עודף משקל, בעיות עור, הפרעות שינה ועוד.

איורוודה